Career    

PR/IR

News

News

News

[News] [Novinky.cz] Hmatový displej i chytré brýle. Nevidomým pomáhají nové technologie
Date
2023.10.12 10:00


https://www.stream.cz/internet-a-pc-9267/hmatovy-displej-i-chytre-bryle-nevidomym-pomahaji-nove-technologie-64696555 


„Takzvaný Dot Pad je úplně první grafický hmatový displej na světě, který existuje,“ říká Kristýna Savaryová ze společnosti Matapo Distribution, která vyhledává pro tuzemsko inovativní produkty určené lidem se zrakovým postižením.

Technologii vyvinuli vědci v Koreji a na první pohled vypadá téměř jako obyčejný, i když bytelný tablet napojený na počítač či notebook.

„Funguje tak, že vy můžete v aplikaci, kterou stáhnete do svého počítače, nakreslit či stáhnout jakýkoliv obrázek, graf nebo jiný vizuální obsah. Tablet obsah vezme, zjednoduší ho do formy pinů a grafiku předá na hmatový displej, na kterém vyskočí jednotlivé piny ve tvaru daného obrázku. Nevidomý si ho tak může ohmatat,“ vysvětluje Savaryová.


RdMMJ2GE-R1lGVmu_Sb-cvlvtGlzoSfuX9ggABOO5bdAVXJzDLpvDb4SriYYWnzIaThg9dnUCpEqu9r-41usPX_VVwtonH77uYshe4iULdafK6c-HCPOYXaxNbB8bt9zjQRc56QrfHDhbrMeejzkj1o

Speciální tablet připojený k běžnému notebooku


Speciální tablet připojený k běžnému notebooku

A na ukázku nám na monitoru zobrazuje jednoduché obrazce, paraboly či sloupce z grafů, ale také třeba zjednodušený portrét prezidenta Petra Pavla. Do hmatových „pinů“ jde převést během několika sekund téměř cokoliv.

Pod hlavním displejem se navíc nachází další, menší displej, kde se - zároveň s obrázkem - objevuje popisek v Braillově písmu, který může nevidomým napomoci k identifikaci vizuálního obsahu.

První, kdo speciální tablet v Česku prakticky využívá, je nadační fond pro nevidomé Světluška.


„Ideálně se dá Dot Pad využít ve vzdělávání, tam vidíme asi nejširší užití. Audionahrávky a Braill už mnohdy nestačí a myslím si, že hmatový vjem dává lidem další možnost, jak posunout vzdělávání nevidomých. Další možnost využití je také v různých galeriích anebo veřejnosprávních institucích,“ myslí si manažerka.

„Na Dot Padu lze ukazovat lidem, kteří jsou nevidomí od narození, i úplně jednoduché, základní věci, tak aby si je dokázali lépe představit a pochopit je. Třeba základní tvary jako čtverec, tvary písmen nebo když chcete vysvětlit dítěti, jak vypadá třeba sluníčko, nakreslíte ho a ono si může obrázek na monitoru ohmatat a udělat si lepší představu,“ dodává Savaryová.


 

7MrXUE_yE9uG_H9R-F6wFRM14VzkHsreQpX60hMoIdln58uliwuEhy18omIqwJIQOLBIdGWqjbHv0zZjD6dvpClrrno1P-srr8BfzfaGhgmhb1SK0do-VCrAv9WyqqeQyBJIyDMxbMc_H0QLHpuVu0M

Ukázka zobrazení sloupců na Dot Padu